מערכת האתר
מאפיינים פיזיים
תרשים אנטומי של חתול
עין חתול בעלת אישון מוארך
מבט מקרוב על ציפורן חתול שלופה
שיני החתול
יכולת אבחנת הצבעים אצל החתול

לחתול מאפיינים פיזיים ההופכים אותו לטורף מובהק‏‏ [6]. החתול, כשאר בני משפחת החתוליים, נמנה עם הטורפים המפותחים ביותר בין הטורפים היבשתיים. גוף החתול מותאם במיוחד לציד, בעיקר בלילה, ולאכילת בשר‏‏. גם ‏קיבת החתול מותאמת בעיקר לאכילת בשר [7].

עין החתול דומה במבנה לעין האדם, אך ראיית החתול טובה יותר בלילה. באור יום חזק מקבל אישון החתול צורה אופיינית של סדק אנכי צר. בלילה עין החתול פתוחה לרווחה וזוהרת בחושך עקב החזרת האור מתאים מיוחדים הנמצאים בה. לחתול יש שלושה עפעפיים: עליון, תחתון וצידי; כך הוא יכול לשלוט היטב בגודל פתיחת העין.

בעבר חשבו שהחתולים הם עיוורי צבעים, אך בעקבות מחקרים שנעשו התגלה כי הם מבחינים בין צבעים שונים, הגם שאינם מיחסים להם חשיבות‏‏ [8].

אוזן החתול שומעת תדרים מ-4,000 הרץ ועד 100,000 הרץ[דרוש מקור]. תכונה זו מסייעת לחתול לשמוע קולות מכרסמים ולצודם. עם זאת סבורים החוקרים כי בפועל משתמש החתול בתדרים עד כ-65,000 הרץ ולמעלה מזה באופן כמעט זניח. שמיעת החתול יורדת משמעותית עם השנים וכבר בסביבות גיל חמש שנים החתול רחוק מלשמוע את התדרים הגבוהים. חתולים רבים נדרסים משום שאינם שומעים את המכונית הקרבה אליהם (לו שמעו יכלו לברוח). כך קטנים סיכויי ההישרדות של חתולי רחוב בגיל מבוגר. שמיעת החתול טובה משמיעתו של הכלב.

לחתול מגזע מעורב יש 4 סוגי שערות בפרוותו: פלומה, שערות זיפיות, מגן וזיפים (שערות השפם). בגזעים שונים היחסים בין סוגי השערות שונים; כך נוצרות פרוות בעלות תכונות ייחודיות.

ככלל, רוב מוחלט (99.5%) של החתולים שפרוותם בעלת שלושה צבעים, הם ממין נקבה. חריגים יכולים להתאפשר רק אצל זכרים הלוקים בתסמונת קליינפלטר (תסמונת XXY).

לחתול יש שערות על השפה העליונה הנקראות זיפים. לחתול יש 12 שערות שכאלה בכל צד, בנוסף לשפם. הזיפים נמצאים בחלקים נוספים בגוף החתול. הזיפים בעלי תפקיד חשוב ביכולת הציד של החתול, וחתול שזיפיו חסרים יתקשה בייחוד בציד לילי. כפי הנראה החתול משתמש בשפמו על מנת לחוש את זרמי האוויר סביב העצמים השונים בדרכו [9].

פה החתול מותאם לנשוך נשיכת מוות במכרסמים ובציפורים ולאכילת בשר. בקידמת פה החתול מצויים הניבים בהם החתול הורג את טרפו. בלשון החתול יש גבשושיות קשות בהן הוא יכול לגרם בשר מעצמות. הטעמים המורגשים אצל החתול הם מר וחמוץ, כאשר לטעם המתוק משקל מועט ביותר ועדיפות נמוכה בסדר העדיפויות למאכל מסוים (החתול יכול לחוש גם בחריפות מאכלים). בפיו של החתול נמצא איבר יעקובסון המזהה כימיקלים שונים. איבר זה קיים אצל בעלי חיים רבים, ויש לו תפקיד חשוב בבחינת טיב מאכלים. אצל חתולים, איבר זה קטן ובלתי מפותח, ולכן ניתן לראות חתולים המפשילים את שפתותיהם בתגובת פלמן, במטרה להביא אוויר אל איבר יעקובסון.

חתולים חיים כעשר עד חמש עשרה שנים בממוצע. ככלל חתול בבית חי יותר שנים מאחיו שחי ברחוב וחתול מעוקר חי יותר מחתול שאינו מעוקר.

[עריכה] כף הרגל

לכף הרגל של החתול, כשאר בני משפחת החתוליים, כריות עליהן הוא מהלך, המאפשרות לצעדיו לא להישמע. בכריות אלה מוטמנות ציפורני החתול.


[עריכה] מאפייני התנהגות

מאפייני התנהגות של חתול בית כוללים גירגור בעת שמחה ושביעות רצון וכשכוש בזנב בעת מתיחות או עצבנות. החתולים נוהגים לזקוף את זנבם כשהם חשים ביטחון, אם בנוכחות אמם, או מי שמגדל אותם. במקרה שחתול חש איום או סכנה, הוא יברח או ינסה להבהיל את היצור המאיים באמצעות קולות ותנועות איום, כפעירת פה המלווה בחשיפת שיניים וקול נשיפה חזק, משיכת אוזניים לאחור, קימור חד של הגוף, פרווה סמורה והרמת רגל במטרה לשרוט או להבהיל.

[עריכה] פעילות בלילה

חתולים ככלל הם חיות לילה ומרבית פעילותם היא בשעות אלה. מכיוון שגופם של החתולים מותאם לפעילות לילית זו, הם נוהגים לישון ביום שעות רבות כדי לאגור כוח ללילה ולכן לעתים נראים "עצלנים". חתולים מסוגלים גם לראות היטב בלילה.

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש
מהיא החיה האהובה עליך?